Návrhy na úpravu termínovky a systému postupu do ev. ligy

V rámci zvyšování informovanosti široké frisbee veřejnosti se budeme snažit klíčové infomaily publikovat i zde na webu čaldu. Zde je první z nich.

Chtěli bychom na sobotní večer na druhé kvalifikaci v Dobrušce (18.8.) svolat schůzku otevřenou všem, které zajímá téma, které momentálně řeší výkonná rada: termínovka turnajů a akcí, systém české ligy a naše zapojení do evropské ligy.

Termínovka je obecně ožehavé téma, které asociací rezonuje dlouhodobě. Týmy i jednotliví hráči mají různé zájmy; pro někoho je termínovka příliš nabitá a pro někoho zas prázdná. Někdo se soustředí na open/women, někdo na mix, někdo na beach. Někdo trénuje juniory, někdo nejezdí do zahraničí. Sezóna má ale pořád stejný počet víkendů a začíná být nevyhnutelné, že se některé akce budou muset krýt. Na příští rok navíc máme od juniorské po masters kategorii hned pět velkých reprezentačních akcí, které se musí do termínovky - včetně přípravy - napasovat. Úpravu systému ale chceme udělat tak, aby fungovala dlouhodobě, i v hlušších rocích, kdy bude akcí méně. Ono jich ale v budoucnu moc nebude; během čtyřletého cyklu je vždy 1x mistrovství Evropy, 1x mistrovství světa, 1x WUCC a do toho se prolíná obrok MS do 24 let, dále masters a beach... V prvé řadě máme v plánu vyslyšet názor na přesun mixové ligy na začátek venkovní sezóny a uvolnit nabitý podzim, který tak už nebude zasahovat až do října, a nabídnout týmům, které mají méně reprezentantů a méně jezdí na zahraniční turnaje, "co hrát" na jaře.

Dalším návrhem je vytvoření vlastního subregionu v rámci open a women kategorie evropské ligy. Důvodem je akutní problém s přeplněnou termínovkou. V současné době bojujeme o spoty na regionální kvalifikaci (EUCR) na květnovém kvalifikačním turnaji EUCQ. Je to turnaj, kterého se účastní kolem osmi našich týmů a přes sto českých hráčů, a pro týmy, které chtějí hrát evropskou ligu, je nutný; není tak možné, aby se s českou ligou nebo reprezentační akcí kryl. A pokud obestavíme tyto akce do okolních víkendů, znamená to pro nejaktivnější hráče šňůru mnoha frisbee víkendů v kuse. Chceme například, aby měli junioři co nejkvalitnější přípravu a co nejkvalitnější trenéry, což se nám daří a těží z toho všechny české týmy, ale hrát českou ligu, evropskou ligu, v reprezentaci a zároveň trénovat juniory je supernáročné a uvolnění květnového víkendu by pomohlo. Pokud bychom byli vlastním subregionem, rozhodovalo by o českých účastnících na EUCR české mistrovství. Na letošní ročník EUCR máme tři týmy v open a dva v ženách, počet spotů bychom měli mít po založení vlastního subregionu zhruba stejný - řešíme teď, jak jsou pravidla ohledně spotů přesně.
 

Se změnou kvalifikace na evropskou ligu souvisejí i další otázky - jak předejít tomu, aby se týmy spojovaly už na českou ligu (nebo si silné týmy vybírali dobré hráče z menších týmů), aby si zvětšily šanci na dobré umístění a kvalifikaci na EUCR? Rozsah, v jakém se toto může stát, asi záleží na finálním počtu spotů, které bychom jako ČR získali.
Má vůbec být systém venkovní open a women ligy stejný jako dosud?

Varianty ohledně ČR v evropské lize:
1. Zůstat v subregionu, kde jsme, dál hrát EUCQ.
2. Vytvořit vlastní subregion, o postupujících rozhodne finále open a women ligy dle současného soutěžního řádu nebo
3. o postupujících rozhodne finále open a women ligy, přičemž hráči týmů, které na finále nepostoupí, budou uvolněni a mohou hrát finále za tým, který postupil. (Do budoucna ochrana menších týmů, aby jim neodcházeli hráči do velkých týmů hned na začátku sezóny + velké týmy budou mít na finále sestavu bližší té, se kterou reálně hrají evropskou ligu.).
4. Odložíme vytvoření subregionu o rok, protože sezóna je už rozjetá a jsou to příliš velké zásahy/nové nastavení v probíhající soutěži.
5. Budeme hrát EUCQ, ale zkusíme ho přesunout na jiný termín (na tom se musí domluvit stávající region, tj. i Poláci, Slováci, Maďaři, Slovinci...).
6. O postupu na EUCR rozhodne miniturnaj zájemců - mimo českou ligu. (Opět ochrana menších týmů v lize.)

Máte-li k termínovce a systému vlastní představy a návrhy, zkuste si na to prosím sednout a zamyslet se nad nimi do hloubky, abychom se na schůzce mohli bavit o konkrétních variantách.


V termínovce turnajů je založen rok 2019 a hodně předběžně nahozená představa, jak by to mohlo být.
Schůzka proběhne v sobotu po 21h kolem budov a sezení uprostřed hracího areálu.
 
Za výkonnou radu
Míša Čakrtová
 
ilustrační foto: Klára Lipertová