Jak začít hrát?

Jednotlivci

Pokud chcete začít hrát kolektivní sport ultimate frisbee, stačí napsat některému z oddílů (seznam ZDE) nebo přímo asociaci (rozvoj@cald.cz) a my vám poradíme, k jakému týmu se přidat, případně jaké akce byste se mohli jako jednotlivci zúčastnit (víkendový training camp pro začátečníky, turnaj, kam se dá přihlásit i jednotlivě, a podobně).

Skupiny

Chodíte si zahrát frisbee s kamarády a chtěli byste se posunout dál, poměřit síly s jinými týmy?

Turnaje

Po celý rok se hrají soutěžní i nesoutěžní turnaje, kam si můžete přijet zahrát. Od jara do podzimu se hraje venku na fotbalových hřištích, v zimě v tělocvičnách. Jejich termíny najdete v turnajovém kalendáři a v termínovce. Nejlíp napište opět na rozvoj@cald.cz a poradíme vám, která by pro vás byl pro začátek vhodný - některé jsou přímo zaměřené na nováčky, na některé se musíte kvalifikovat. Abyste mohli hrát oficiální soutěžní turnaje, musíte být registrováni v asociaci (viz níže), ale na spoustu se dá jen přihlásit a jet.

Členství v asociaci

Pokud se budete chtít přihlasit do asociace, vyplňte Oddílovou přihlášku ČAU (v souborech ke stažení v pravém sloupci) a pošlete na vr@cald.cz nebo předejte osobně. Pokud časem do vašeho oddílu přijde nový hráč, tak ten vyplní Individuální příhlášku ČAU a bude k oddílu připsán. Členové asociace platí roční členský příspěvek ve výši 400 Kč a turnajové poplatky na oficiálních ČAU turnajích (turnaje ligových soutěží) ve výši 30 Kč za turnaj. Roční členské příspěvky se platí zpětně po odehrání dané ligové soutěže. Nové oddíly mohou požádat Výkonnou radu ČAU o odpuštění ročního členského příspěvku ve svém prvním roce působení v asociaci. Členství v asociaci se řídí dle stanov ČAU (též najdete v souborech ke stažení). Pokud budete mít jakýkoliv dotaz ohledně členství v ČAU, prosím pište na adresu frisbee@ultimatefrisbee.cz

Pravidla

Jak se to vlastně hraje správně? Kompletní oficiální pravidla najdete na http://www.cald.cz/pravidla-ultimate. Pro začátek vám ale úplně stačí tahle stručnější: http://www.frisbee.cz/strucna-pravidla-frisbee.html.

Rady a zkušenosti

Pokud se chcete ve hře zlepšovat, ale cítíte, napište a pokusíme se vám někoho domluvit, kdo by za vámi buď jednorázově nebo i opakovaně přijel a ukázal vám třeba správnou techniku hodů nebo základní frisbee taktiky - jak se domluvíme. Nebo vám doporučíme nejbližší akci typu training camp pro začátečníky, které se dá zúčastnit.

Výbava

Do začátku kteréhokoliv sportu z rodiny frisbee potřebuje akorát létající talíř neboli disk. Disky lze dnes sehnat již ve zmíněném online obchodu Ultimo.cz a také v mnoha specializovaných obchodech (sk8 shopy, obchody s žonglovacími a podobnými potřebami atd.). Kromě barvy a designu, což je čistě záležitost Vašeho vkusu, je rozhodující pro koupi disku sport, který s ním chcete provozovat.

Disky

Oficiálním hracím náčiním pro mezinárodní turnaje je 175 g disk s průměrem 27 cm (pokud se ovšem soupeřící týmy shodnou, mohou se domluvit na jakémkoliv jiném disku). Pokud nechcete za disk utratit moc peněz, lze do začátku také doporučit disk české výroby, který distribuuje ČAU ve spolupráci s Ultimo.cz.

Další výbava

Vzhledem k tomu, že ultimate se hraje většinou na travnatém povrchu, brzy poznáte, že si hru neužijete bez kvalitních kopaček. Většina hráčů hraje v klasických fotbalových kopačkách, o něco vhodnější jsou kopačky na americký fotbal (nejsou tolik přizpůsobeny kopání do míče, takže mohou být stabilnější a mohou mít špunty i na špičce pro lepší zrychlení), které se však v Evropě špatně shánějí. Pravidla ultimate zakazují na obuvi kov, nutné jsou tedy vždy kopačky s umělohmotnými špunty/kolíky. Pro zimní sezónu je vhodné pořídit si sálovou obuv pro hru v tělocvičně. Další užitečnou věcí, kterou budete potřebovat ke hře, je cokoliv k vytyčení hřiště a označení koncových zón. Vhodné jsou klasické kuželíky, v začátcích si ale snadno vystačíte s kusy oblečení apod.