Často kladené dotazy

Jak začít hrát ultimate frisbee?
Najděte si kontakt na tým ve svém okolí nebo založte vlastní tým. Obecně jsou všechny týmy otevřené přijímání nováčků. Přečtěte si stručná pravidla frisbee a na videích se podívejte na základní techniku hodů.
 
S jakým diskem se hraje ultimate?
Oficiálně se hraje s diskem, který váží 175 gramů. Vyrábí jej několik výrobců, přičemž pro soutěžní zápasy se používá ten od firmy Discraft.  
 
Kde koupím disk?
Nejlepší a nejlevnější variantou je online obchod Ultimo.cz, oficiální partner asociace, který nabízí široký sortiment disků. Dají se tam koupit disky jak na ultimate, tak i na discgolf, dogfrisbee a freestyle. 
 
Jak založit nový tým a začít s ním jezdit na turnaje?
Do začátku nepotřebujete téměř nic, jen pár kamarádů, disky na házení a rovnou plochu na trénink. Chcete-li si vyzkoušet hru proti dalším týmům, zkuste si vybrat v kalendáři turnajů, nebo nám napište na vr@cald.cz, poradíme vám, jaký si vybrat. Každý měsíc probíhá několik turnajů, od těch pro začátečníky přes ligové turnaje a mistrovství republiky po reprezentační akce. V Praze, Brně a Českých Budějovicích například probíhá „amatérská“ liga vhodná pro nové týmy.
 
Jak a proč se zaregistrovat do České asociace létajícího disku?
Pokud byste s vaším týmem chtěli začít hrát pravidelně turnaje, je třeba se zaregistrovat v ČALDu. Roční příspěvky činí 350 Kč/hráč, postup k registraci najdete na stránce Jak začít hrát. Ligových turnajů a mistrovství republiky se mohou účastnit pouze registrovaní hráči.
 
Jaký je průběh přihlašování týmů na soutěžní turnaje?
Oddíly registrované v ČALDu dostanou před plánovanými turnaji pozvánku. Závazné přihlášení na turnaj probíhá formou zaplacení týmové zálohy, termín zaplacení je obvykle 30 dní před konáním turnaje. Pokud tým zaplatí zálohu a po termínu zaplacení se odhlásí, záloha týmu propadá - je určena k pokrytí ztráty, která pořadateli odhlášením vznikla.
 
Půjčování věcí od ČALD zdarma a za úplatu
Členové ČALD si mohou prostřednictvím online aplikace půjčovat vybavení v majetku ČALD. Základní věci potřebné k pořádání turnaje (kuželíky, barely na vodu, počítadla, várnice, lékárnička apod.) jsou zdarma, za reprobedny a discgolfové vybavení se platí:
  • Reprobedny: 300 Kč za den, 500 Kč za víkend 

  • Discgolfový koš a disky: 50 Kč za den
 
Jak se stát organizátorem ligového turnaje nebo mistrovství ČR v ultimate?
VR ČALD minimálně dvakrát ročně posílá oddílům prostřednictvím týmových zástupců výzvu pro přihlašování organizátorů ligových (mistrovských) turnajů s uvedením základních požadavků na počet hřišť a alespoň přibližný termín konání turnaje. Organizátor může projevit zájem prostřednictvím nabídky ve formě emailu, který pošle na adresu vr@cald.cz. V nabídce uvede základní informace jako možný termín(y) konání, informace o místě, kde by se turnaj měl konat, počtu a kvalitě hřišť, zázemí (šatny, sprchy, WC), formě ubytování hráčů, odhadované výšce hráčských poplatků. Nabídku může doplnit o informace o plánované propagaci turnaje či o doprovodných aktivitách zaměřených na rozvoj sportu v regionu. V případě, že VR ČALD obdrží více nabídek, rozhodne o pořadateli na základě doručených nabídek na nejbližší schůzi VR.
 
Jaké jsou povinnosti organizátora turnaje?
Organizátor zajišťuje pronájem hracích hřišť; poskytuje přihlášeným týmům potřebné informace (výše startovného, forma ubytování a stravování…); vybírá startovné, zajišťuje počítání skóre a sběr SOTG; ustavuje komisi pro účely kontroly dodržování zákazu konzumace omamných látek hráči mladšími 18 let. Určí kontaktní osobu, která při přípravě turnaje komunikuje s VR ČALD (zpravidla s určeným zástupcem). Snaží se zajistit hladký a regulérní průběh turnaje, zajistí dostupnost lékárničky na hřišti a zajistí osobu zodpovědnou za první pomoc hráčům. Organizátor turnaje v rámci startovného vybere turnajový poplatek 30 Kč za hráče, organizátor musí být schopen zajistit zúčastněnému týmu potvrzení o zaplacení turnajových poplatků. Po uskutečnění turnaje pokladníkovi ČALD předloží finanční vyúčtování a vyplatí poplatky za hráče.